8 sposobów żeby pić więcej wody.

Woda spełnia w organizmie masę ważnych i odpowiedzialnych funkcji. Przede wszystkim jest głównym składnikiem organizmu i może stanowić od 45 aż do 75% masy ciała człowieka, stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych przebiegających w organizmie, jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów trawienia.
Woda ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jest w dużej mierze odpowiedzialna za rozpuszczanie składników odżywczych i usuwanie odpadów. Nie od dziś wiadomo, że Polacy piją zbyt mało płynów, gdy na zewnątrz robi się cieplej, staje się to szczególnie ważne. Co zrobić aby zwiększyć ilość wypijanych płynów w ciągu dnia nie zmieniając naszego trybu życia. Oto kilka naszych wskazówek 5D.

1. Miej butelkę zawsze pod ręką.

Pamiętaj, by zawsze nosić przy sobie małą butelkę z wodą. Nie zajmuje ona dużo miejsca w torebce, a dzięki temu będziemy częściej po nią sięgać, popijając od czasu do czasu. W domu również warto mieć zgrzewkę wody mineralnej – skorzystają na tym najbliżsi. Jeśli możemy wybierajmy wodę o niskiej zawartości sodu, którego jest za dużo w diecie przeciętnego Polaka.

2. Małe łyki w małych przerwach.

W pracy na stole ustawmy dużą szklankę z wodą, bo często w natłoku pracy nie mamy czasu nawet, aby zrobić sobie krótką, przyjemną przerwę na szklankę wody czy herbaty. Picie często, ale małymi łykami lepiej zaspokoi pragnienie i pozwoli organizmowi na dobre przyswojenie wypitej wody, nawodnienie oraz wpłynie na naszą koncentrację.

3. Liczy się rozmiar.

Pij herbatę w dużych, nawet półlitrowych, kubkach, zazwyczaj wypija się ją do końca ile by jej nie było. Nie ograniczajmy się jednak tylko do kawy czy mocnej czarnej herbaty, ponieważ duże ilości takich płynów, tak samo jak alkohol, odwadniają nasz organizm.

4. Wszystko co dobre szybko znika.

Szukaj ulubionych smaków herbat zielonych, czerwonych, owocowych i białych – jeśli coś smakuje, chętnie się po to sięga. Cytryny, limonki, mrożone owoce, listki mięty i inne dodatki, urozmaicą smak wody i zachęcą do picia. W gorące dni trzymajmy napoje w lodówce – będą lepiej smakować.

5. Woda nie tylko w butelce.

Spożywajmy owoce i warzywa o dużej zawartości wody, szczególnie latem, gdy są one łatwo dostępne (np. pomidory, arbuzy, truskawki).
Dodatkowo nie rezygnujmy z zup, szybkie w przygotowaniu, mega odżywcze, dają wiele możliwości smakowych i dostarczają wody. W cieplejsze dni sięgnijmy po chłodniki.

6. Nocne pragnienie.

Zostawiajmy szklankę lub butelkę z wodą na noc przy łóżku, aby mieć ją pod ręką w razie nocnej pobudki oraz tuż po wstaniu. Łyk wody w nocy pomoże nam szybciej ponownie zasnąć, a rano kilka łyków pozwoli lepiej funkcjonować szczególnie na początku dnia.

7. Sportowo nawodnieni

Podczas treningów nie pijmy dopiero wtedy, gdy chce nam się pić i wręcz zasycha nam w ustach, tylko dostarczajmy wodę lub jak ktoś woli napoje izotoniczne systematycznie np. podczas pobytu na siłowni, aerobiku czy nawet na spacerze.

8. Zapominasz? Przypominaj!

Jeśli kompletnie nie pamiętamy o piciu, ustawiajmy sobie przypomnienia w telefonie, zróbmy odpowiedni napis na pulpicie komputera, zapiszmy to w kalendarzu albo zostawiajmy karteczki z przypomnieniami w różnych miejscach.

Niedobory wody w organizmie w granicach 2-3% zmniejszają naszą wydolność fizyczną i umysłową, czyli mówiąc prościej: szybciej się męczymy, nasz organizm jest bardziej podatny na przeziębienia, ciężko jest nam się skupić na pracy czy nauce oraz mamy słabszą koncentrację.
Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) do utrzymania odpowiedniego bilansu wody w organizmie dorosłemu człowiekowi o średnim poziomie aktywności fizycznej w umiarkowanej temperaturze otoczenia potrzebne jest dostarczanie około 2 litrów dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn płynów w ciągu dnia.  Miejmy to na uwadze, tym bardziej że nastają powoli ciepłe dni !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *