Zdrowe odżywianie w modzie.

Polskę ogarnął szał na zdrowe żywienie. Dieta i gotowanie to gorące tematy we wszystkich mediach a co za tym idzie rośnie świadomość Polaków na temat zbawiennej roli zdrowego odżywiania się w kontekście dbania o zdrowie. Badania potwierdzają, że na przestrzeni ostatnich lat systematycznie wzrasta liczba osób, które deklarują, że zdrowo się odżywiają.
Czy i Ty już jesteś wśród nich i uczestniczysz w Projekcie 5D ?

Jak odżywiają się Polacy? Coraz lepiej!

Dane pochodzą z badania „Świadomość zdrowotna Polaków” zrealizowanego przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Nationale-Nederlanden techniką CATI. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 20–55 lat. 

[65%] badanych ogranicza konsumpcję tłuszczów, słodyczy i słodkich napojów
[71%] badanych codziennie sięga po warzywa i owoce
[77%] badanych je od trzech do pięciu posiłków dziennie, a przy tym stara się je urozmaicać
[52%] badanych stara się jeść o stałych porach dnia
[73%] badanych unika fast-foodów i żywności wysoko przetworzonej
[60%] badanych ogranicza spożycie sol

Dlaczego wybieramy zdrowe odżywianie?

38% – Na pierwszym miejscu wśród powodów Polacy wskazują chęć zachowania zdrowia
19% – Po drugie liczy się wygląd i utrzymanie sylwetki
15% – Po trzecie – dobre samopoczucie
28% – Inne

Kobiety częściej wskazują na pierwsze dwa powody, jako główne czynniki motywujące je do zdrowej diety. Pamiętaj, że każdy z tych powodów jest dobry, aby zadbać o swoje zdrowie!

Na przestrzeni ostatnich lat nawyki żywieniowe Polaków uległy zmianie. Jak?

Więcej osób szuka produktów dietetycznych – grupa ta zwiększyła się w ciągu ostatnich 10 lat (z 17 do 21%).
Wśród nas jest coraz więcej wegetarian – ich liczba wzrosła w ciągu 11 lat z 6 do 13%.
Rośnie nasza świadomość, że „dobrze nie znaczy drogo” – przez ostatnie 11 lat zmalała grupa przekonanych, że zdrowa żywność musi być kosztowna (z 51 do 46%).

Zdrowa dieta jest jednym z najważniejszych czynników, który warunkuje dobre samopoczucie i lepsze życie. Stwierdzenie: „Jesteś tym, co jesz” w dobie dzisiejszych doniesień naukowych nabiera nowego znaczenia. Wiemy, że żywność bezpośrednio oddziałuje na nasz organizm. Może mu szkodzić lub służyć. Jeśli pragniemy zachować zdrowie powinniśmy spożywać produkty, które mu sprzyjają.

Dzięki panującej modzie na zdrowy styl życia coraz więcej z nas jest świadomych jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa dieta. Zaczynamy baczniej przyglądać się swojemu codziennemu menu i eliminujemy z niego niezdrową żywność. Wiemy, że racjonalne żywienie oparte na zalecanych produktach spożywczych to nasz sprzymierzeniec w drodze do zachowania zdrowia.
Przyswojenie zasad racjonalnego odżywia nie przysparza nam więcej problemów. Dopiero wdrażanie ich w życie bywa uciążliwe, a dla niektórych wręcz a wykonalne. Jeśli wiecznie gdzieś pędzimy, nie mamy czasu na zaplanowanie wartościowego menu. Na szczęście Internet wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wymagających użytkowników. Proponuje narzędzie ułatwiające organizowanie żywienia i zarządzanie swoim jadłospisem.
Dlatego właśnie powstał Projekt 5D, by maksymalnie uprościć posiłki i zmaksymalizować efekt diety. W obliczu żywieniowego szumu informacyjnego, który obserwujemy w mediach, trudno jest samodzielnie podjąć rozsądną decyzję. Od lat widać pewną tendencję związaną z „modą na dietę”. Sama idea zmiany nawyków jedzeniowych jest jak najbardziej słuszna i korzystna, jednak jeżeli wybierzemy źle, to zamiast do poprawy stanu zdrowia możemy się przyczynić do jego pogorszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *