Dlaczego jeść jabłka? To oczywiste i proste. Ponieważ są pyszne!
Nasz kraj słynie z uprawy wielu gatunków jabłek i warto korzystać z tego daru. Można przebierać między słodkimi, kwaśnymi, cierpkimi i soczystymi odmianami.
Jabłka posiadają również mnóstwo cennych składników odżywczych, które w bardzo istotny sposób wpływają na nasze zdrowie.
Co warto wiedzieć o jabłkach i w jakiej postaci można je jeść przez cały rok, zapraszamy do lektury.
Polskie jabłka – podstawowe informacje
Jabłka dojrzewają w Polsce głównie jesienią i można je zbierać aż do wczesnej zimy, choć niektóre ich odmiany możemy spotkać już wczesnym latem.
Mówi się zatem o odmianach letnich, jesiennych i zimowych. Jabłka zebrane w odpowiednim momencie i właściwie przechowywane,
mogą przetrwać nawet kilka długich miesięcy.
Niestety, nie każdy posiada warunki, by cieszyć się jabłkami przez okrągły rok. Z drugiej strony, chociaż jabłka są dostępne w sklepach,
niektóre z nich pozostawiają wiele do życzenia. W dotyku nie są tym, co pamiętamy z dzieciństwa rodziny ze wsi a ich wygląd także nie przypomina nieidealnych,
ale niezwykle słodkich i aromatycznych owoców.
Jeśli więc nie mamy w pobliżu pewnego źródła dostawy świeżych jabłek BIO, lepiej jest sięgnąć po jabłka suszone lub sok jabłkowy ze świeżych owoców,
dostępny w naszym sklepie.
Co zawierają w sobie jabłka?
W jabłkach obecne są m.in. kwasy fenolowe (kwas kawowy, chlorogenowy, ferulowy), związki fenolowe (pochodne kwasu elagowego, chlorogenowego, kawowego),
jak również coraz popularniejsze katechiny i pektyny. Dodatkowo jabłka są źródłem wielu substancji biologicznie czynnych, m.in.: błonnika pokarmowego,
polifenoli (głównie kwasów fenolowych, w tym chlorogenowego), witaminy C i flawanoli, m.in. kwercetyny.
Co z tego wynika? Zdrowie!
Jabłka, w zależności od odmiany oraz przyjmowanej formy, będą posiadały inne proporcje przedstawionych składników.
Jednak każde jabłko posiada błonnik, dający uczucie sytości, a jednocześnie zawiera niewielką ilość kilokalorii.
Z tego względu jabłka są bardzo często polecane osobom przebywającym na diecie redukcyjnej.
Kto powinien jeść jabłka?
Pisaliśmy już, że jabłka sprzyjają odchudzaniu. Jednak to nie wszystko. Wspomagają one również trawienie, a w formie octu jabłkowego, który rekomendujemy pić na noc
przyczyniają się do zmniejszenia wrzodów. Jabłka powinien jeść tak naprawdę każdy.
Warto jednak pamiętać, że te owoce nie zawsze powinny być jedzone na czczo i w formie surowej.
Osoby z delikatnymi żołądkami powinny raczej sięgnąć po jabłka pieczone lub w formie smalczyku wegańskiego czy dietetycznej szarlotki.
Jabłka można dodawać również do potraw obiadowych, wytrawnych. Nie zawsze muszą być one formą deseru, o czym świadczy staropolskie danie kaczka w jabłkach.
Jabłka są źródłem antyoksydantów i witamin, dlatego powinno się je jeść jesienią i zimą.
Jedzenie jabłek wspiera odporność organizmu oraz zapobiega zbieraniu wszelakich infekcji, z którymi ma się do czynienia.
Znane są różne powiedzenia, m.in. „Jabłka jeść dwa razy dziennie: rano dla urody, wieczorem dla zdrowia.” ,”Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie.”
Te owoce wspaniale oczyszczają organizm i obniżają poziom cholesterolu.
Doskonale wpływają także na nasz wygląd, z uwagi na posiadany skład, sprzyjają czystej i promiennej cerze.
Różne formy spożywania jabłek
Jabłka, w zależności od formy podania, będą miały inne działanie. To jest w nich wspaniałe – są niezwykle uniwersalne i tak naprawdę każdy może po nie sięgnąć.
Ważne jest jednak, by dostosować ich formę do swoich indywidualnych potrzeb, jabłka praktycznie nie uczulają.
Mogą być więc spożywane również przez dzieci, których układ pokarmowy dopiero uczy się przyjmowania niektórych posiłków.
Osoby, które mają przewlekły problem z zaparciami, powinny zjadać jabłka na surowo – najlepiej razem ze skórką (należy jednak pamiętać o dokładnym myciu skórki) i gniazdami nasiennymi.
Te zawierają najwięcej pektyn i błonnika.
Surowe jabłka wspierają także układ krążenia oraz układ nerwowy. Z tego względu powinny być zjadane przez osoby, które odczuwają osłabienie nastroju,
nerwowość, a także mają problem z obrzękami.
Warto pamiętać, że surowe jabłka są moczopędne, odciążają naszą wątrobę oraz nerki. Wspaniale sprawdzają się w przypadku leczenia pęcherza.
Razem z żurawiną, tworzą duet idealny na szybkie uporanie się z problemem.
Jabłka gotowane i pieczone, podawane np. w formie musu, są remedium na biegunki. Tak więc działają odwrotnie, niż jabłka surowe.
Biały, lekko rozgotowany i dobrze posolony ryż, wraz z musem z gotowanych jabłek, stanowi idealny posiłek na wzmocnienie osoby borykającej się z biegunką.
Napar lub herbatka, zaparzona na bazie skórek jabłek, wykazuje działanie silnie dezynfekujące i detoksykujące.
Zwalcza m.in. stany zapalne zajmujące jamę ustną. Jest także doskonała dla osób, które praktykują dobowe głodówki, w celu pozbycia się zbędnych toksyn z organizmu.
Podsumowując warto dodać kilka jabłek w tygodniu do swojej diety. Ich uniwersalność oraz wiele odmian sprawi że każdy znajdzie ich zastosowanie w życiu codziennym.