Masło orzechowe staje się coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnego masła czy dżemów i to nie tylko do smarowania pieczywa lecz także np. do naleśników czy racuchów. Duże uznanie znalazło również wśród sportowców i osób żyjących aktywnie, włączając je do swojej diety. Co sprawia, że tak często jest obecne w diecie osób dbających o swoje zdrowie oraz jakie jego rodzaj wybrać ?
1. Wysoka zawartość białka
Ponad ¼ zawartości masła orzechowego stanowi białko. Jak wiadomo jest to podstawowy budulec masy mięśniowej.
27g białka na 100g produktu to więcej niż mają w sobie łosoś czy wołowina. Jest to zatem ciekawa propozycja dla osób, które nie spożywają mięsa,
a chcą uzupełnić niedobory białka. Dlatego warto zwrócić uwagę na właściwości odżywcze i dobrać ilość biała do swojego zapotrzebowania.
2. Obecność tłuszczy nienasyconych
Duża zawartość „dobrych” tłuszczy w maśle orzechowym pozwala skutecznie obniżać poziom cholesterolu we krwi,
a to automatycznie przełoży się na zmniejszenie ryzyka chorób sercowych i zawałów serca. Dodatkowy wpływ na układ krążenia działa pozytywnie na procesy odchudzania.
3. Niska zawartość cukrów
Masło orzechowe cechuje się niską zawartością węglowodanów, a całościowo cukry to niecałe 4% zawartości w 100g produktu. Dlatego najlepiej by nie miało one dodatku cukru pod żadną postacią w składnikach. Jest to niepotrzebny „wypełniacz” który wpływa na jakość i smak masła.
4. Witaminy grupy B i E oraz kwas foliowy
Witaminy grupy B i E wpływają bezpośrednio na kondycję układu krwionośnego.
Wspomagają również układ nerwowy co ma bezpośredni wpływ na pracę mięśni jak również polepszają pracę intelektualną oraz zwiększają pamięć.
Cechują się właściwościami antyoksydacyjnymi (przeciwutleniacze).
5. Niezbędne minerały
Masło orzechowe to przede wszystkim obecność potasu, magnezu, fosforu i wapnia.
Elementy te wpływają na mocne kości i zęby, ale także są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Ich niedobory mogą powodować chociażby bolesne skurcze, w szczególności łydek.
6. Błonnik
Około 10% zawartości masła orzechowe stanowi błonnik, który usprawnia procesy trawienne, a także obniża stężenie glukozy we krwi i zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Minimalizuje również uczucie głodu. Jeśli widzicie więc że wartości odżywcze są na niższym poziomie niż 10% warto zastanowić się nad zakupem.
7. Rodzaje masła orzechowego
-Masło arachidowe
Arachidy, to inaczej orzechy ziemne, fistaszki. Masło arachidowe to ten sam produkt co masło z orzechów ziemnych.
-Masło z orzechów laskowych
Powstaje z prażonych orzechów laskowych, ma dość płynną konsystencję i delikatnie gorzki smak.
Uwaga to masło nie jest słodkie i nie smakuje jak popularna “Nutella”. Jednak to nie zmienia faktu, że jest przepyszne i ma mocno laskowy smak.
-Masło z orzechów nerkowca
Naturalnie słodkie masło orzechowe (najsłodsze ze wszystkich), bardzo delikatne w smaku.
-Masło orzechowe z migdałów
Masło z migdałów powstaje poprzez zmielenie migdałów prażonych razem ze skórką. Ma bardzo głęboki, mocno migdałowy smak.
Trzeba pamiętać, że decydującym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego masła jest szczególne zwrócenie uwagi na jego jakość. Najlepsze masła to te bez zbędnych dodatków. Masła orzechowe, bez względu na rodzaj orzecha, są smacznym i zdrowym dodatkiem do diety. Na półkach sklepowych bardzo często spotkamy się z produktami niskiej jakości, które zawierają niepotrzebne dodatki jak sól, cukier oraz co gorsza dodatki chemiczne. W składzie może pojawić się również olej palmowy, który pełni rolę wypełniacza i pozwala zaoszczędzić na surowcu, a wiemy już jak bardzo jest on szkodliwy.
Sprawdzaj skład masła i wybierz najbardziej odpowiednie dla siebie, najlepiej bez dodatków, oparte w całości na orzechach.