Cera trądzikowa – jak ją pielęgnować?

Cera trądzikową to bolączka coraz większej ilości osób. Trądzik występuje nie tylko u nastolatków w wieku dorastania, ale i u osób dorosłych. Aby pozbyć się zmian skórnych oraz sprawić, że cera będzie wyglądać dobrze, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Zobacz, jak na co dzień dbać o cerę trądzikową.

uroda 1

Cera trądzikowa, czyli…?

Cerę trądzikową bardzo łatwo rozpoznać. Charakteryzuje się on tym, że jest nadmiernie przesuszona, co wynika z nadprodukcji sebum, błyszczy się, nawet kilka godzin po umyciu oraz występują na niej liczne zaskórniki, grudki, zmiany skórne, wypryski i rozszerzone pory. Mogą na niej występować także stany zapalne, wywołane zapychaniem się ujść mieszków włosowych.

Cera trądzikowa – podstawy pielęgnacji

Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest oczyszczanie.  Ma ono na celu likwidację stanów zapalnych i walkę z bakteriami. Równie ważne, jak oczyszczanie jest nawilżanie skóry. Jej przesuszenie będzie zwiększać ryzyko występowania kolejnych niedoskonałości.

Kosmetyki do cery trądzikowej – jakie wybrać?

Osoby z cerą trądzikową wiele uwagi powinny poświęcić kosmetykom używanym do codziennej pielęgnacji. Te nieodpowiednie sprawia, że zmian skórnych będzie jeszcze więcej. Kosmetolodzy do cery trądzikowej polecają głównie preparaty działające antybakteryjnie, oczyszczająco i lekko ściągająco, a jednocześnie posiadające właściwości nawilżające. Ich konsystencja powinna być lekka, tak aby mogły się szybko wchłaniać i nie obciążać zanadto skóry. Wskazane jest, aby kosmetyki do cery trądzikowej zawierały ekstrakty z takich roślin jak: rumianek, nagietek, brzoza, rozmaryn, szałwia, oczar lub glinka cytrynowa. Warto również pamiętać, że cera z niedoskonałościami zazwyczaj lepiej reaguje na kosmetyki naturalne niezawierające barwników i sztucznych substancji.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Pierwsze, o czym trzeba pamiętać w pielęgnacji cery trądzikowej to higiena. Zalecana jest dokładne oczyszczenie skóry minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pozwoli to zmyć resztki kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych oraz usunąć nagromadzone sebum. Na oczyszczoną skórę należy nanieść tonik. Jego zadaniem jest odbudowa oraz wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka i przygotowanie cery na porcje witamin i minerałów zawartych w kosmetykach pielęgnujących. Toniki do cery trądzikowej to ten ściągające i antybakteryjne. Kosmetolodzy uczulają, że preparaty pielęgnacyjne takie jak kremy czy serum należy nakładać dopiero po tonizowaniu skóry.

W pielęgnacji istotne jest również regularne złuszczanie martwego naskórka. Do tego zadania najkorzystniej jest stosować peeling enzymatyczny, który będzie chronił skórę przed podrażnieniami. Przy cerze trądzikowej peeling wykonuje się maksimum dwa razy w tygodniu, nie można jednak o nim zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *