Alkohol w diecie.

Picie alkoholu na diecie może stać się problemem. Jest kaloryczny, pobudza apetyt i dodatkowo spowalnia nasz metabolizm. Nie oznacza to jednak, że podczas odchudzania musimy z niego całkowicie zrezygnować. Alkohol można wypić raz na jakiś czas, nawet będąc na diecie ale trzeba to zrobić w odpowiedzialny sposób.

Musimy wiedzieć iż picie alkoholu zdecydowanie utrudnia nam dojście do wymarzonej sylwetki i wagi. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że alkohol jest bardzo kaloryczny.
1 gram czystego alkoholu dostarcza 7 kcal. Dla porównania 1 g węglowodanów i białka to 4 kcal, a tłuszczu 9 kcal. Kufel piwa to ok. 250 kcal, a kieliszek wódki – 55 kcal.
Musimy pamiętać że alkohol to niestety puste kalorie – poza energią nie dostarcza żadnych wartości odżywczych.
W przypadku czerwonego wina lub piwa, wykazujemy tutaj pozytywny wpływ na zdrowie, gdy są one wypijane w niewielkich ilościach, ale to nie z powodu zawartego w nich alkoholu, a substancji towarzyszących, jak np. polifenole.
Pijąc alkohol, dostarczamy sobie kalorii w płynie, co dodatkowo utrudnia przestrzeganie dziennej normy. Napoje nie dają w organizmie sygnału o pokrywaniu zapotrzebowania na energię i sytość.
Dla przykładu po wypiciu 3 kieliszków wódki, które mają ok. 150 kcal nie poczujemy się syci, natomiast po zjedzeniu pieczywa z drobiem i warzywami o podobnej kaloryczności już tak.

W trakcie picia alkoholu wzrasta nasz apetyt, szczególnie na wyraziste w smaku jedzenie – pikantne, słone. W badaniu przeprowadzonym w 1999 roku na 52 kobietach i mężczyznach z normalną masą ciała i nadwagą wykazano, że spożycie porcji alkoholu przed posiłkiem zwiększa ilość pożywienia przyjmowanego w tym posiłku. Każdy alkohol pobudza apetyt, jednak największy wpływ na potrzebę jedzenia ma piwo i odpowiada za to chmiel. Piwo również z innego względu jest największym zagrożeniem szczupłej sylwetki. Ma bardzo wysoki indeks glikemiczny (110), a duża ilość insuliny krążąca w krwiobiegu sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Picie alkoholu nie pozostaje bez konsekwencji w naszym organizmie.

Alkohol powoduje również odwodnienie , a wraz z wodą z organizmu usuwane są składniki mineralne. Należy o tym pamiętać podczas picia alkoholu i regularnie się nawadniać.

Alkohol w większych ilościach wywiera negatywny wpływ na nasz organizm, a pity w większych ilościach może skutecznie przeszkodzić w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Jednak alkohol można pić, ale w odpowiedni sposób i z rozwagą, dlatego pamiętaj o tych zasadach:
– Po pierwsze jeśli pijesz wybieraj wytrawne wino. Jest ono najmniej kaloryczne ze wszystkich alkoholi, i dodatkowo dostarcza cennych przeciwutleniaczy, które wpływają korzystnie na pracę serca.
– Jeśli pijesz postaraj się zadbać o mało kaloryczne przekąski lub powstrzymaj się od ich jedzenia.
– Nie pij drinków, które często są przesłodzone.
– Nawadniaj się podczas picia, najlepiej szklanka wody na każdy dodatkowy kufel piwa lub kieliszek wina.
– Zachowaj umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *