W ostatnich latach globalna śmiertelność wynikająca z chorób niezakaźnych wyprzedziła choroby zakaźne, przy czym choroby niedokrwienne serca były najbardziej rozpowszechnione. Wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia zmiana diety i stylu życia może poprawić zdrowie naczyń krwionośnych, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób niezakaźnych. Ponieważ konsumpcja owoców i warzyw zastąpiona została przez wiele osób konsumpcją przetworzonej żywności, dlatego poszukiwane są alternatywne źródła produktów roślinnych. Rząd holenderki, zgodnie z krajowymi wytycznymi dietetycznymi, zaleca picie trzech filiżanek zielonej lub czarnej herbaty dziennie, co pozwala na obniżenie ryzyka udaru i rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Herbaty ziołowe od dawna stosowane są jako środki terapeutyczne w chińskich, indyjskich i innych tradycyjnych systemach medycznych. Zioła są bogate w fitochemikalia, które mają podobną budowę do wielu ludzkich związków biochemicznych. Polifenole są najbardziej rozpowszechnione i szeroko badane ze względu na ich właściwości przeciwutleniające i chemioterapeutyczne. Z tego powodu badano prewencyjny charakter polifenoli dostarczanych w diecie w chorobach takich jak rak, cukrzyca czy miażdżyca. Gorące napary ziołowe stanowią idealne podłoże dla rozpuszczalnych w wodzie związków fitochemicznych, takich jak fenole i flawonoidy, które są uwalniane i potencjalnie bardziej skuteczne niż spożywanie suszonych liści niektórych ziół. Ponadto gorąca woda ułatwia uwalnianie lotnych olejków z ziół, które dostają się do krwiobiegu przez błonę śluzową nosa lub dróg oddechowych.
Regularne picie kilku herbat dziennie, zwłaszcza zielonej i czerwonej czy pokrzywy, zmniejsza apetyt i potencjalnie moduluje metabolizm węglowodanów (np. herbata z koziderki). Kilka badań sugeruje, że picie herbaty ziołowej może pomóc w kontrolowaniu masy ciała, pomagając ludziom zaspokoić zapotrzebowanie na płyny bez dodatkowych kalorii, co ma miejsce w przypadku spożywania niektórych innych napojów. Wstępne badania sugerują, że flawonoidy herbaciane mogą pomóc zwiększyć metabolizm i utlenianie tłuszczu oraz poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi.
Idealną i bardzo dobrą herbatką, jest herbata z pokrzywy – królowej ziół. Pokrzywa ma liczne właściwości lecznicze, które zawdzięcza zawartości cennych substancji :
-pierwiastki mineralne, takie jak wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, krzem, jod, czy sód,
-witaminy, takie jak witamina A, K, C oraz niektóre witaminy z grypy B,
-inne substancje odżywcze, tj.: garbniki, aminy, kwas pantotenowy i organiczny, serotonina czy flawonoidy.
O pokrzywie pisałam osobny artykuł, jednak pisząc o cudownych właściwościach ziół nie sposób nie przypomnieć właściwości pokrzywy, której jestem zdecydowanym zwolennikiem.
Właściwości pokrzywy:
- działanie wspomagające organizm w walce z wirusami i bakteriami
- obniża poziom cukru we krwi
- wspomaga walkę z cholesterolem, obniża poziom „złego cholesterolu”
- wykazuje właściwości moczopędne ( często zalecana jest osobom cierpiącym na kamienicę nerkową oraz borykającym się z zatrzymaniem wody w organiźmie – pamiętajmy jednak o umiarkowanym stosowaniu pokrzywy
- wspomaga funkcjonowanie wątroby, trzustki czy żołądka ( stosuje się pokrzywę na problemy z układem trawiennym, przy biegunkach, nieżycie jelit i żołądka
- łagodzi objawy alergii
- zmniejsza ryzyko nowotworów – zawarte w pokrzywie fitoestrogeny mogą zmniejszyć ryzyko niektórych chorób nowotworowych, m.in. raka piersi, jelita, prostaty, a także chorób sercowo-naczyniowych
- zapobiega anemii, wspomaga produkcję czerwonych krwinek
- przyspiesza przemianę materii !
- poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci
Pamiętajmy, aby napar z pokrzywy pić z umiarem, ja polecam max 3 filiżanki dziennie:) nadmiar pokrzywy może spowodować np. wypłukania z moczem soli mineralnych z organizmu. Przy cukrzycy pokrzywę należy stosować po konsultacji z lekarzem, ponieważ jak wspomniałam obniża poziom cukru we krwi. Konsultować z lekarzem spożywanie pokrzywy powinny również osoby z przewlekłymi chorobami nerek oraz przy niektórych nowotworach i po zabiegach chirurgicznych. Ponadto osoby, u których zdiagnozowano nadmiar żelaza muszą skonsultować spożywanie pokrzywy, ze względu na to, że podnosi ona poziom żelaza.
uwaga – odpowiedź na często zadawane pytanie – herbatę z pokrzywy można pić w ciąży ( jeśli nie ma innych przeciwwskazań), ponieważ zawiera dużo minerałów i witamin. Zalecana jest również po porodzie, gdyż zwiększa produkcję mleka.
Na zdrowie !