Metabolizm to zbiór reakcji energetycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie niemal non-stop, które mają na celu podtrzymanie procesów życiowych. Wszystkie składniki odżywcze, dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, w około 50 procentach są zużywane do podtrzymania prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Reszta powstałej na skutek przemian metabolicznych energii ulega spaleniu lub odkłada się w postaci tłuszczu.
Tempo metabolizmu zależy przede wszystkim od: – naszego wieku – fazy rozwojowej – płci – stanu zdrowia – pory roku i dnia.
Kluczowy czynnik w przypadku przemian materii stanowi wiek. Wraz z wiekiem i starzeniem się, tym bardziej wolniejszy staje się nasz metabolizm. Dodatkowo procesy metaboliczne u kobiet przebiegają przeważnie wolniej niż u mężczyzn. Tempo tych przemian jest również zależne od stresu oraz ilości i jakości snu.
Jednym z pierwszych zalecanych sposobów na „podkręcenie metabolizmu” jest spożywanie regularnych 4-5 posiłków dziennie z odpowiednimi odstępami czasowymi (2-3h).
Warto również pamiętać o tym by się nie przejadać i jeść mniejsze niż większe porcje.
Ileż to razy już słyszeliśmy że śniadanie jest najważniejsze ? Po przebudzeniu nasz organizm potrzebuje dostarczenia solidnej i legalnej dawki energii. Od ostatniego posiłku upłyneła cała noc, dlatego zjedzenie śniadania rano jest tak ważne. W roli śniadania najlepiej sprawdzą się produkty pełnoziarniste, bogate w węglowodany złożone i błonnik, które dostarczą nam energii na cały dzień i zapewnią uczucie sytości na jakiś czas.
Odpowiednio wykonywane ćwiczenia na dużej intensywności mogą wpłynąć na podwyższenie tempa metabolizmu. Treningi interwałowe są przeznaczone dla osób, które chcą pozbyć się tkanki tłuszczowej, poprawić kondycję i właśnie przyśpieszyć metabolizm.
W zielonej herbacie znajdują się substancje odpowiedzialne za przyspieszenie metabolizmu tkanki tłuszczowej. Z badań przeprowadzanych u osób pijących codziennie napar z zielonej herbaty odnotowano zwiększony spadek masy ciała, a także redukcję tkanki tłuszczowej – w porównaniu do grupy kontrolnej.
Aby przyspieszyć metabolizm, warto spróbować wzbogacić dietę w produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tłuste ryby morskie (śledź, makrela, sardynka, łosoś, tuńczyk), tran, orzechy i olej lniany. Kwasy te zapobiegają otyłości dzięki hamowaniu lipogenezy, dodatkowo odpowiedzialne są za redukcję stanów zapalnych i regulowanie poziomu cukru we krwi.
Podstawą dobrego funkcjonowania organizmu jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Szczególnie ważne w kontrolowaniu przemian energetycznych są witaminy z grupy B i składniki mineralne, takie jak: wapń, fosfor, magnez, sód, potas, cynk, selen, jod i mangan.