Obalamy 5 mitów na temat odchudzania.

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście zrzucić zbędne kilogramy na pewno spotkaliście się z wieloma poradami, czy to najbliższych, znajomych czy internetowych „omnibusów”. Dziś postaramy się rozprawić z tymi najpopularniejszymi mitami w dietach, które są po prostu nieprawdziwe i powtarzanie ich robi się po prostu nudne.
  • 1. Nie wolno jeść po godzinie 19:00.
To jeden z najpopularniejszych mitów, powtarzany z pokolenia na pokolenie. Dzięki zdobytej wiedzy wiemy już że godzina nie ma tu znaczenia, a przez nasz obecny tryb życia często nie jest żadnym wyznacznikiem. Wiadomo że nasz metabolizm zwalnia pod wieczór, jednak nie oznacza to że nie możemy nic zjeść i głodzić organizm, bo często przynosi to odwrotny skutek w postaci większej ilości pokarmu zjedzonego np. na śniadanie. Przyjmujemy, że ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej na trzy godziny przed snem, by móc zostać w pełni strawiony.
  • 2. Produkty LIGHT nie tuczą.
Zaraz po szybkim podjęciu decyzji o przejściu na dietę, często działamy pod wpływem impulsu wyrzucamy z naszej lodówki wszystkie „zwykłe” produkty i zastępujemy je zamiennikami ”light”. Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu, napoje gazowane tylko w wersji light i bezcukrowe jogurty naturalne, to nowa podstawa naszej diety. W końcu jeśli coś jest ”light”, „fit” to znaczy, że na pewno jest zdrowe i nie tuczy. Nie jest to prawda do końca. Napoje typu light, mimo że nie wnoszą do diety dodatkowych kalorii, przez zastosowanie substancji słodzących mogą niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie. Spożywanie takich napojów raczej w żaden sposób nie wpływa na proces odchudzania, a w parze z małą aktywnością fizyczną i niezdrową dietą może powodować przybieranie na masie. Podobnie jest w przypadku pozostałych artykułów spożywczych oznaczonych jako ”light” i ”o obniżonej zawartości tłuszczu/cukru”. Nie wierzmy często ślepo w piękne opakowania i sami sprawdzajmy wartości odżywcze oraz skład samego produktu. Często produkty ”light” mają mniej cukru ale niekoniecznie są też mniej kaloryczne. Owszem, zawierają mniej jednego składnika, ale w swoim składzie mają dużo substancji dodatkowych.
  • 3. Dieta 1000 kcal – najlepszy start.

Osoby, które pragną efektownie schudnąć, często decydują się na drastyczne obcięcie kcal.. Wystarczy kilka sekund, by znaleźć w sieci przykładowe jadłospisy dla diety 1000 kcal. Wydaje się, że dzięki znacznemu ograniczeniu kilokalorii schudniemy bez wysiłku. Nie bierzemy jednak pod uwagę głodu, niedoboru składników odżywczych i ubytków w diecie który będzie nam towarzyszył przez cały czas trwania. Długotrwałe stosowanie diety 1000 kcal zwanej też głodówkową wyniszcza organizm, wypłukuje z niego substancje odżywcze. Dodatkowo pozbywamy się tkanki mięśniowej. Dlaczego taka dieta nie jest dobrą opcją? Przede wszystkim bardzo popularny jest po niej efekt jojo. Zgubione kilogramy wracają często ze zdwojoną siłą .

  • 4. Węglowodany to Twój wróg.

Węglowodany uważane są często za największego wroga odchudzania, co nie jest to do końca prawda. Wszystko zależy bowiem od tego, jakiego rodzaju węglowodany dostarczamy do organizmu. Przy każdym naszym wysiłku fizycznym powinniśmy korzystać z węglowodanów złożonych w postaci pełnoziarnistych produktów takich jak makaron, kasza, ryż oraz pieczywo. W diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów prostych w postaci owoców, warzyw czy soków owocowych. Węglowodany są głównym źródłem energii dla człowieka i nie powinniśmy rezygnować z ich zdrowej odmiany na diecie. Unikać powinniśmy za to słodyczy, gotowych ciast, słodkich i słonych przekąsek.

 

  • 5.Bezpieczne spalacze tłuszczu.

Wśród suplementów diety na utratę kilogramów możemy znaleźć tzw. ”spalacze tłuszczu”. Zgodnie z nazwą środki te mają powodować spalanie tkanki tłuszczowej i przyśpieszać odchudzanie. Mechanizm ich działania sprowadza się do zwiększanie intensywności procesu termogenezy, czyli produkcji ciepła oraz zwiększeniu wydolności organizmu. Stosowanie spalaczy tłuszczu nie pozostaje jednak nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Wiele z dostępnych na rynku środków może być niebezpieczna dla zdrowia, co gorsza dla większości możliwy do uzyskania efekt nie został potwierdzony. Fakt, że środek wywołuje znaczącą potliwość wpływa bowiem na ubytek wody, a nie redukcję tkanki tłuszczowej. Przez to tracimy na wadze i widzimy różnice, jednak nie jest ona tą którą powinnyśmy widzieć. Większość dostępnych na rynku środków nie jest badana pod kątem bezpieczeństwa, gdyż nie wymagają tego obowiązujące regulacje prawne, dlatego jako suplement diety – ”spalacz tłuszczu” można sprzedawać dosłownie wszystko. Zanim sięgniemy po ”spalacz tłuszczu” warto zapoznać się z jego składem i dowiedzieć się z sprawdzonych źródeł, czy ma udowodnione działanie. Oczywiście samo przyjmowanie ”spalacza” nic nam nie da. Nawet jeśli schudniemy, to po odstawieniu specyfiku stracone kilogramy szybko wrócą. Zamiast szukać drogi na skróty lepiej poświęcić czas na wprowadzenie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. To połączenie zapewni nam długotrwały efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *