ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE W ZIMIE

Zimą wystawiamy na próbę nie tylko naszą motywację jeśli chodzi o dietę, ale również nawyki żywieniowe i zdrowie. To pora roku, podczas której powinniśmy położyć nacisk na wzmacnianie odporności i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Kalendarzowa zima zaczyna się u nas 22 grudnia, jednak lepiej już dziś przygotować się do niej jak najlepiej.

 

Śniadanie – obowiązkowy posiłek
To prawda, że zimowe chłodne i ciemne poranki nie sprzyjają wczesnym pobudkom i pieczołowitym przygotowywaniu śniadań ale warto zapewnić sobie porządną porcję energii rano. Nie będziemy mieć tak dużej ochoty na wieczorne podjadanie.

Urozmaicaj posiłki i jedz powoli
Zanim do Twojego mózgu dotrze informacja o nasyceniu, musi minąć trochę czasu, dlatego tak ważne jest jedzenie bez pośpiechu i stresu. Spróbuj tak rozłożyć posiłki w czasie, aby móc zjadać 5 różnorodnych posiłków dziennie w spokoju.

Warzywa i owoce
Swoją zawartością witamin i składników mineralnych znacznie wzbogacają twoją dietę. Najpopularniejsze w zimę są : marchewki, buraki, kapusta, ogórki, jabłka, gruszka, czarny bez.

 

Nie rezygnuj z aktywności
Choć zimno i ciemno za oknem robi się bardzo wcześnie, nie traktuj tego jako znakomitej okazji do lenistwa. Warto teraz postawić na spacery w zimowej scenerii, wyjście na łyżwy lub trening w domu. To nie tylko urozmaici wam czas, ale także sprawi, że spalicie nadmiar kalorii. Niestety z racji pandemii odpadają czynności wykonywane na siłowniach czy basenach.

Postaw na zupy
Nic tak nie rozgrzewa jak zupa podana w odpowiedniej temperaturze. Zupę można spożywać na każdy posiłek, zaczynając np. od zupy mlecznej poprzez rosół kończąc na zupie krem. Należy pamiętać oczywiście o odpowiednim zbilansowani kalorycznym, na obiad potrzebujemy najwięcej kalorii więc do „bazowej” zupy możemy dodać więcej węglowodanów i białka.

Pamiętaj o nawodnieniu
Niezmiennie pij minimum 2 litry wody dziennie, pozwoli to na oczyszczenie organizmu z toksyn, wpłynie pozytywnie na metabolizm oraz zapobiegnie wysuszeniu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *